Aday Öğrenci

Özel Eğitim Bölümü Hakkında

Özel Eğitim Öğretmenliği, son yıllarda ülkemizde en çok talep gören branşlardan bir tanesidir. Özel gereksinimli bireylere sunulan eğitim-öğretim faaliyetlerinin planlanması ve sunulması özel eğitim öğretmenliğinin temel çalışma alanıdır. Özel eğitim öğretmenlerinin; bireysel farklılıklara saygılı, etik ilkelerden taviz vermeyen, disiplinli çalışmayı seven ve sabırlı bireyler olmaları beklenmektedir. Sizler de kendinizde bu niteliklerin var olduğunu düşünüyorsanız, özel eğitim öğretmenliğini kariyer planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Mezunlarımız Özel Eğitim Öğretmeni olarak mezun olmaktadır. Mezun öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığınca, rehabilitasyon merkezlerinde ya da özel gereksinimli bireylere hizmet sunan çeşitli kurumlarda çalışmaktadırlar.

YÖK'ün özel eğitim öğretmenliği lisans programları ders içeriğine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Giriş koşulları

Özel Eğitim Öğretmenliği  Programı, ÖSYM/TYT-AYT "sözel" puanı ile öğrenci almaktadır. 2018-2019 yılında bölümümüze 100 öğrenci alınmıştır. Kayıt hakkı kazanmış öğrencilerimizin puan aralıkları ise  413,27649-470,36821 olmuştur.

Eğitim Olanakları

Öğrenim gören başarılı öğrencilerimiz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği anabilim dallarının gerekli gördüğü dersleri alarak çift ana dal eğitimi alabilme olanağına sahiptir.

Üniversitemizin de dahil olduğu Erasmus programı sayesinde bölümümüz öğrencileri ile yabancı ülkelerde bulunan üniversitelerin özel eğitim bölümleri arasında öğrenci hareketliliği sağlanmaktadır.

Zihin Engelliler Öğretmenliği lisans programı mezunlarımız, hem bölümümüzün yüksek lisans programına hem de diğer üniversitelerin özel eğitim ve/veya özel eğitim ile ilişkili olan   (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Dil ve Konuşma Bozuklukları, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Programları ve Öğretim, Yetişkin Eğitimi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi gibi alanlarda) yüksek lisans ve doktora programlarına başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, lisans derecesi alan öğrencilerimiz her yıl T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan, yurt dışında lisansüstü öğrenim olanaklarından yararlanabilirler.

Yüksek Lisans Programı

Bölümümüzde Eğitim Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Zihin Engelliler Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı bulunmaktadır. Bölümümüz Zihin Engelliler Öğretmenliği Yüksek Lisans Programını başarılı bir şekilde tamamlayan bir öğrenci "Bilim Uzmanı" ünvanı ile mezun olmaktadır. 2018-2019 öğretim yılında 10 öğrenci programa kabul edilmiştir.


Bu sayfa Mentally Disabled Teacher Education tarafından en son 10.07.2019 16:52:40 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM