Atatürk Eğitim FakültesiZihin Engelliler Öğretmenliği

Zihin Engelliler Öğretmenliği

Genel Bilgiler

Bölümümüz 2000 yılında Prof.Dr. Adnan Kulaksızoğlu'nun çalışmaları sonucu faaliyete geçmiş, 2002 yılında öğrenci alımına başlanmıştır. Bölümümüzde Zihin Engelliler yüksek lisans programı faaliyet göstermektedir.

Mezunlarımız Özel Eğitim, Zihin Engelliler öğretmeni olarak mezun olmaktadır. Mezun öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığın tarafından öğretmen olarak atanmaktadır, bunun yanında Rehberlik araştırma merkezlerinde ve Rehabilitasyon merkezlerinde de çalışmaktadırlar.

2006 yılında ilk mezunlarını veren ana bilim dalımız, bugüne kadar 550 mezun vermiştir.

Bölüm tarihçesi hakkındaki pdf dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bölümün Tanıtımı

Bölümümüz,  Zihin Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini almış, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında da ilk mezunlarını vermiştir. 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren de ikinci öğretimde eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.

Bölümümüzün Zihin Engelliler Öğretmenliği  Programı, her yıl ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı ile öğrenci almaktadır. 2014-2015 yılları itibariyle Marmara Üniversitesi, Zihin Engelliler Öğretmenliği Programına YGS-4 puan türünde birinci öğretime 60, ikinci öğretim 60 olmak üzere toplam 114 öğrenci alınmıştır. ÖSYM verileri dikkate alındığında Zihin Engelliler Öğretmenliği  Anabilim programına 2011-2012 eğitim- öğretim yılında kayıt yaptıran birinci öğretim öğrencilerinin puan aralığı 491.958-457.952, ikinci öğretim öğrencileri için ise 460.254-433.837 dir.

Zihin Engelliler Öğretmenliği programından bir adayın mezun olabilmesi için kendisine sunulan bütün dersleri (toplam 150 kredi) başarılı bir şeklide tamamlaması “Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni” olarak mezuniyeti için yeterlidir. Bölümümüzün Zihin Engelliler Öğretmenliği programını başarılı bir şekilde tamamlayan bir öğrenci “Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni” unvanı ile mezun olmaktadır.

Eğitim Olanakları

Öğrenim gören başarılı öğrencilerimiz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği anabilim dallarının gerekli gördüğü dersleri alarak çift ana dal eğitimi alabilme olanağına sahiptir.

Üniversitemizin de dahil olduğu Erasmus programı sayesinde bölümümüz öğrencileri ile yabancı ülkelerde bulunan üniversitelerin özel eğitim bölümleri arasında öğrenci hareketliliği sağlanmaktadır.

Zihin Engelliler Öğretmenliği lisans programı mezunlarımız, hem bölümümüzün yüksek lisans programına hem de diğer üniversitelerin özel eğitim ve/veya özel eğitim ile ilişkili olan   (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Dil ve Konuşma Bozuklukları, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Programları ve Öğretim, Yetişkin Eğitimi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi gibi alanlarda) yüksek lisans ve doktora programlarına başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, lisans derecesi alan öğrencilerimiz her yıl T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan, yurt dışında lisansüstü öğrenim olanaklarından yararlanabilirler.

Çalışma Alanları

Zihin Engelliler Öğretmenliği Lisans Programı mezunlarımız, kamu ve özel sektörde ilgili alanlarda çalışabilirler. Kamu sektöründe: İlköğretim Okullarında, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, özel sektörde ise Rehabilitasyon Merkezlerinde, Danışmanlık Merkezlerinde öğretmen olarak görev yapabilirler.

Akademik Kadro

Zihin Engelliler Öğretmenliği Anabilim Dalında bir profesör, bir doçent, üç doktor öğretim üyesi, iki doktoralı öğretim görevlisi, bir öğretim görevlisi ve üç araştırma görevlisi yer almaktadır.

Yüksek Lisans Programı

Bölümümüzde Eğitim Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Zihin Engelliler Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı bulunmaktadır. Bölümümüz Zihin Engelliler Öğretmenliği Yüksek Lisans Programını başarılı bir şekilde tamamlayan bir öğrenci "Bilim Uzmanı" ünvaı ile mezun olmaktadır. 2014-2015 öğretim yılı için programa öğrenci alımı olmamıştır.

Bu sayfa Zihin Engelliler Öğretmenliği tarafından en son 01.04.2018 19:17:50 tarihinde güncellenmiştir.