Atatürk Eğitim FakültesiZihin Engelliler Öğretmenliği

Zihin Engelliler Öğretmenliği

Bölüm-Anabilim Dalı Hakkında

Bölümümüz 2000 yılında Prof.Dr. Adnan Kulaksızoğlu'nun çalışmaları sonucu faaliyete geçmiş, 2002 yılında öğrenci alımına başlanmıştır. Bölümümüzde Zihin Engelliler yüksek lisans programı faaliyet göstermektedir.

Mezunlarımız Özel Eğitim, Zihin Engelliler öğretmeni olarak mezun olmaktadır. Mezun öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığın tarafından öğretmen olarak atanmaktadır, bunun yanında Rehberlik araştırma merkezlerinde ve Rehabilitasyon merkezlerinde de çalışmaktadırlar.

2006 yılında ilk mezunlarını veren ana bilim dalımız, bugüne kadar yaklaşık 800 mezun vermiştir.

 

Bölümün Tanıtımı

Bölümümüz,  Zihin Engelliler Öğretmenliği Programı altında, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini almış, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında da ilk mezunlarını vermiştir. 2016-2017 eğitim öğretim yılı itibarı ile Zihin Engelliler Öğretmenliği programı sona ermiş, bunun yerine Özel Eğitim Öğretmenliği programında adı altında öğrenci kabulüne başlamıştır.

Bölümümüzün Zihin Engelliler Öğretmenliği  Programı, her yıl ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı ile öğrenci almaktadır. 2016-2017 eğitim öğretim yılı  itibariyle Özel Eğitim Öğretmenliği Programına YGS-4 puan türünde 100 öğrenci alınmıştır. Özel Eğitim Öğretmenliği programına 2016-2017 eğitim- öğretim yılında kayıt yaptıran öğrencilerinin puan aralığı 416,67 - 464,91 olarak görülmüştür.

Özel Eğitim Öğretmenliği programından bir adayın mezun olabilmesi için kendisine sunulan bütün dersleri (toplam 150 kredi) başarılı bir şeklide tamamlaması gerekmektedir. Bu programı tamamlayan öğrenciler “Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni” unvanı ile mezun olmaktadır.

Eğitim Olanakları

Öğrenim gören başarılı öğrencilerimiz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği anabilim dallarının gerekli gördüğü dersleri alarak çift ana dal eğitimi alabilme olanağına sahiptir.

Üniversitemizin de dahil olduğu Erasmus programı sayesinde bölümümüz öğrencileri ile yabancı ülkelerde bulunan üniversitelerin özel eğitim bölümleri arasında öğrenci hareketliliği sağlanmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenliği lisans programı mezunlarımız, hem bölümümüzün yüksek lisans programına hem de diğer üniversitelerin özel eğitim ve/veya özel eğitim ile ilişkili olan   (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Dil ve Konuşma Bozuklukları, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Programları ve Öğretim, Yetişkin Eğitimi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi gibi alanlarda) yüksek lisans ve doktora programlarına başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, lisans derecesi alan öğrencilerimiz her yıl T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan, yurt dışında lisansüstü öğrenim olanaklarından yararlanabilirler.

Çalışma Alanları

Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans Programı mezunlarımız, kamu ve özel sektörde ilgili alanlarda çalışabilirler. Kamu sektöründe: Devlet Okullarında, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, özel sektörde ise Rehabilitasyon Merkezlerinde ya da Danışmanlık Merkezlerinde öğretmen olarak görev yapabilirler.

Akademik Kadro

Özel Eğitim Öğretmenliği Anabilim Dalında bir profesör, bir doçent, üç yardımcı doçent, iki öğretim görevlisi ve üç araştırma öğretim görevlisi yer almaktadır.

Yüksek Lisans Programı

Bölümümüzde Eğitim Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Zihin Engelliler Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı bulunmaktadır. Bu programı başarılı bir şekilde tamamlayan bir öğrenci "Bilim Uzmanı" ünvaı ile mezun olmaktadır. 2016-20157 öğretim yılı için programa 15 öğrenci alınmıştır.

Bu sayfa Zihin Engelliler Öğretmenliği tarafından en son 21.10.2016 10:08:17 tarihinde güncellenmiştir.